Promýšleli jsme několik cest, jak s vodou chytře naložit. Zvažovali jsme plastové vsakovací boxy, akumulační jímku, ale nakonec jsme skončili u staré dobré jámy vyplněné štěrkem. Nejběžnější řešení u našich stavebníků je tzv.
AS-RIGOFILL je vsakovací blok určený pro vsakování a využívání srážkových vod. Příprava stavební jámy a podkladu.
Standardní metodou pro vsakování dešťové vody je drenáž (trativod),. Divím se, že máte v PD předepsánu vsakovací jímku. Velikost střechy je cca 160m2. Vykopala se jáma , vyložila se geotextilií a nasypalo se tam kamenivo.
Dobrý den, nechali jsme si udělat vsakovací jímku pro vsak vody z. Ahoj,nyní řeším vsakovací jímku. Nyní je dle jejich vyjádření vsakovací jímka hotova.
Když se vám nechce kopat tak velkou jámu , můžete si pomoct tím,. Jak velkou a hlubokou jámu musíme vykopat, kolik štěrku a jaké frakce do ní. Retenční nádrž a vsakovací jímka jsou stavby, které se nekolaudují, proto by problém při kolaudaci být neměl. Prosím o radu, potřebujeme svést dešťovou vodu na vlastní pozemek, chceme udělat trativod a jámu na dešťovou vodu vysypanou štěrkem. Naše vesnice má asi 2baráků, a kdyby to tak udělal každý, věř že by to cítit bylo.
Takže septik s trativodem povolen není. A podle toho projektant navrhne plochu a objem vsakovacího zařízení,“ vysvětluje Ondřej Samek ze společnosti Nicoll, která se prodejem a návrhem vsakovacích zařízení zabývá. Před návrhem by se měla udělat vsakovací zkouška, protože jinak se voda vsakuje v písčité a jinak v jílovité půdě.
Vaše vsakovací jámy měly být také udělány s větším akumulačním potenciálem, v jílu to jde opravdu pomalu, takže to tam chtělo nějakou nádobu, a ne zasypat díru štěrkem, tam je málo volného místa a naplní to klidně půl kubíku, který ze 1m střechy spadne při přeháňce 5mm vody, což je skoro každá. Není zahrnuta cena přívodního potrubí. Drenáž bungalovu v jílovité půdě - Diskuze. Jak velký objem musí vsakovací box mít, aby zvládl odvést vodu z rodinného domku? Vezměme jako příklad vsakovací box Rainbox II (nebo tunel) o objemu m(3l).
Na rodinný domek jich bude potřeba přibližně až v závislosti na velikosti domku, a také vsakovatelnosti zeminy. Zachytávat dešťovou vodu má mnoho dobrých důvodů. V našem případě například ten, že svádět dešťovku do veřejné kanalizace je přímo zakázané.
I když ale nemáte přímo zákaz, vyplatí se zamyslet se nad tím, kolik spotřebujete vody třeba na zálivku zahrady, nemluvě o tom, že na děšťovku se dá připojit např. Pro výpočet objemu vsakovací nádrže PLATÍ OD 1. Uvedený výpočet vychází z německé normy ATV-DVWK-A 13 která u nás byla obecně přijímána v době, kdy česká norma ještě nebyla. Ponecháváme jej zde například pro posouzení dříve provedených.
Bude vyplněna štěrkem - mm, chráněna geotextilií. Jedná se o vykopání (ve spádu), položení materiálů, zahrnutí, úprava terénu. Dodejme ještě několik vhodných tipů, které u ra jak udělat trativo rozhodně nesmí chybět.
Jde třeba o radu, kdy je vhodné danou jámu celou vyložit geotextílií. U svodové trubky je třeba dodržet správnou nezámrznou hloubku a pro jistotu dále obalit netkanou textilií, popřípadě i izolací, čímž se eliminuje to, že by trativod během silnějších mrazů zamrzl. Nicmene,vsakovani nemusi nutne byt jen vsakovaci studna (jimka) do hloubky, ale muze to byt i vsakovaci prikop neco jako ne moc hluboky vykop s drenazni trubkou a zasypany sterkem, rpekryty geotextilii a zahrabnuty hlinou.
Pokud je situace se psodni vodou a podlozim takovahle, asi bude nutne to udelat naplacat do delky. Ta geotextilie má tu funkci že se do štěrku nedostane drobná zemina. Potřebuji s ohledem na stavební povolení zpracovávat dešťovku na vlastním pozemku.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.