Do této metody spadá také blesková pasterizace (- vteřin), která se používá pro ošetření ovocných šťáv. Vysoká pasterizace (UHT) - Metoda používající se téměř výlučně u mléka a smetany, a to kvůli prodloužení trvanlivosti. Potravina je vystavena teplotě 1- 150°C po dobu jedné sekundy.
Pasterizace má také malý ale měřitelný vliv na senzorických vlastností potravin, které jsou zpracovávány. V ovocných šťáv , pasterizace může mít za následek ztrátu těkavých aromatických sloučenin. C paskalizace ( ošetření vysokým tlakem) je šetrný způsob, jak zachovat potraviny nutričně hodnotné po dobu několika týdnů. Pasterizace v láhvi Naplnte čisté skleněné láhve s džusem a zavřete volně uzávěry, vložte je do zásobníku Paster, naplňte nádrž vodou na požadovanou úroveň a nastavte Paster na ° C. Nastavte časovač Paster na minut. Jakmile šťáva uvnitř láhve dosáhne požadované teploty, časovač začne odpočítávat.
Do ovocných šťáv se na rozdíl od moštů při přípravě přidává cukr a případně i konzervační prostředky. Kdo chce po nevyhnutelném zimním hodování odlehčit mnohdy přetíženému žaludku a dostat své tělo znovu do rovnováhy, může vyzkoušet krátkodobou pitnou kúru pomocí zeleninových a ovocných šťáv. Ty totiž tělu dodají důležité živiny a vitální látky, aniž by ho zbytečně zatěžovaly a automaticky nastartují jeho přirozenou očistu.